Unutkanlık ,   toplumda  sık görülen kişinin sosyal  hayatı  ve  iş performansında sorunlar ortaya çıkaran bir durumdur. Sıklığı yaş ile birlikte artış gösterir.

Unutkanlık ; vitamin eksikliği, guatr, depresyon, anemi( kansızlık)  gibi  tedavi edilebilir basit bir nedene bağlı olabileceği  gibi, altta yatan ciddi bir hastalığın ( beyin tümörü, beynin iskemik hastalığı, beynin enfeksiyöz hastalıkları)  habercisi de olabilir. Bazen sistemik hastalıkların ( hipertansiyon, diyabet) beyni etkilemesi sonucu da ortaya çıkabilir.  Tedavi edilebilir bir nedene bağlı  ise  uygun tedavi  ile sorun ortadan kalkar. Sistemik bir hastalığın belirtisi ise  mevcut hastalığın iyi tedavi edilmediği,  örneğin tansiyonun yüksek seyrettiği  veya kan şekeri değerlerinin yüksek olduğu anlamına gelir.

Gençlerde  unutkanlık nedenlerinin  başında depresyon ve anksiyete  bozukluğu gelir.  Anksiyete ve depresyon kişide dikkat eksikliğine neden olarak  unutkanlığa yol açar. Unutkanlığın toplumda sık bir nedeni olan ancak  sık  olmasına rağmen  gözden kaçabilen bir diğer nedeni vitamin B12 eksiliğidir. Hayvansal gıdalardan fakir beslenme, mide- bağırsak sorunları, sürekli kullanılan bazı ilaçlar vitamin B12 eksikliğine  neden olur. B12 vitamini eksikliği başka nörolojik problemlere de neden olabilir ancak  genellikle ilk belirtisi unutkanlıktır. Eksik olan B12 vitamininin yerine konması ile şikayetler düzelir.

Özellikle 60’lı yaşlardan sonra  unutkanlık nedenlerinin önemli bir kısmını oluşturan Alzheimer Hastalığı erken teşhis edildiğinde, hastalığa özgü ilaçlar  ile  hastalığın ilerlemesi  durdurulamasa da    ilerlemesi yavaşlatılabilir.

Tüm bunlar göz önüne alındığında kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyecek boyutta bir unutkanlığın  nedeninin araştırılması önemlidir.

www.bursanoroloji.net  /  www.bursanoroloji.net

Diğer Yazılar