Epilepsi bebekte anomali  riskinin arttığı bir hastalıktır. Genel toplumda sağlıklı bir çocuk dünyaya getirme şansı % 98 iken bu oran epilepsili annede epilepsi ilaçlarına maruz kalmaya bağlı olarak % 94-96 arasında değişmektedir. Epilepsili anne epilepsi ilaçlarına bağlı olan bu riskler konusunda bilgilendirilmelidir. İlaçların değiştirilmeleri gerekiyorsa bunun gebelikten önce yapılması gerekliliği vurgulanmalıdır. Sıklıkla yapılan bir yanlış,  anne adayları gebe kaldıklarını öğrenir öğrenmez kullanmış olduğu epilepsi  ilaçlarını kesmektedirler. Oysa  annenin  epilepsi nöbeti geçirmesi  anne karnındaki  bebekte  ilaç kullanımından  çok daha fazla  olumsuz etkilere neden  olmaktadır. Bu nedenle epilepsi hastası olan gebe doktorun bilgisi dışında ilaçlarını kesinlikle   kesmemelidir.

 

Epilepsi ilaçlarının  gebelikte kullanımı birtakım kurallar içerir. Mümkün olduğunca tek ilaç, mümkün olan en düşük dozda ve birkaç eşit doza bölünmüş olarak verilmelidir. Anne adayı henüz gebe kalmadan önce hekimiyle konuyu mutlaka konuşmalı ve gerekli hazırlıklar gebelik öncesi yapılmalıdır. Gebelik beklentisi olan kadınlara gebe kalmadan önce  bebekte ilaçlara bağlı oluşan anomali  riskini  azaltmak amacıyla folik asit takviyesi başlanır ve bu takviye gebeliğin 16. haftasına kadar devam ettirilir

Gebelikte takip ultrasonografi ile yapılır. İlk ultrasonografi en geç 18-20. haftada  gerçekleştirilmelidir. Bu tetkiki ultrasonografi konusunda uzmanlaşmış bir hekim gerçekleştirmelidir.

Anne sütünün en ideal beslenme olması nedeniyle epilepsili annelere mutlaka anne sütü ile beslenme tavsiye edilmelidir. İlaçlar anne sütüne geçse dahi bebeklerde ciddi bir birikim beklenmez. Bebeğin çocuk doktoru tarafından bu özellik bilinerek takibi yeterli olacaktır.

Her kadın çocuk sahibi olmak ister; nöroloji uzmanı, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ve çocuk hekimlerinin işbirliğiyle sağlıklı bebek sahibi olmak epilepsili anneler için de mümkündür.

 

Epilepsi hakkında daha detaylı bilgi için aşağıda adresi yazan siteyi ziyaret edebilirsiniz

 

http://www.turkepilepsi.org.tr.

 

www.bursanoroloji.net  /  www.bursanoroloji.net

Diğer Yazılar